אוכל לחתולים – לחתולים, ואוכל לבני אדם – לנו!

חתול על ספסל

סבא שלי אמנם נפטר כאשר הייתי ילד בן 12, אבל אני זוכר ממנו לא מעט דברים. הוא בעיקר ניסה לחנך אותי ולעצב את אישיותי. מבין כל מה שהוא אמר לי במשך השנים המשפטים הכי זכורים לי ממנו הם: "תסתכל בצלחת שלך!!!" או "עיניים גדולות". למה הוא היה אומר לי את המשפטים האלו אתם בטח שואלים?!?! כנראה בעת הארוחות העיניים שלי נדדו מהצלחת שלי לצלחות של סועדים אחרים, אולי חשתי קיפוח קולינרי, מה שבטוח הוא שלא התרכזתי במה שיש בצלחת שלי.

עד היום אני מקפיד שלא להסתכל לצלחות של אחרים בגלל אותן הערות של סבא, מהילדות. עם הזמן, כאשר בגרתי והחכמתי הבנתי עד כמה שסבא שלי צדק. לכל אחד צריכה להיות הצלחת שלו, עם האוכל שלו ואל לנו לבלבל בין צלחות ומנות. וממש כשם שלכל אחד יש את הצלחת שלו לכל אחד יש את האוכל שלו. לנו בני האדם יש את האוכל שלנו ולחתולים שאימצו אותנו יש את האוכל שלהם – אוכל לחתולים. ולא משנה כמה העיניים היפות שלהם נפקחות לרווחה ועד כמה הם אציליים וחמודים כשהם מבקשים לטעום מצלחתנו – יש מאכלים שאסור בשום פנים ואופן לחלוק עם חתולים. הנה רשימה של חלק מהמזון שאסור לתת לחתולים שלנו.

אוכל לחתולים – אל תתנו לחתול לשמור על השמנת

חלב פרה ומוצריו. לא ברור היכן התחיל החיבור בין חתולים לבין שמנת, אבל האחראי לכך צריך לתת את הדין. במשך שנים אנשים השאירו לחתולי הרחוב קערות חלב פרה מתוך רצון טוב לדאוג לחתולי הרחוב. אך האמת המרה היא שמרבית החתולים לא מגיבים היטב לחלב פרה, הם Lactose intolerant, וסוג החלב היחידי שהם יכולים לצרוך הוא חלב אמם, כאשר הם גורי חתלתולים. ואם לומר את האמת, גם לבני אדם לא מומלץ לצרוך חלב פרה, אבל זה כבר מאמר אחר…

טייסט אוף דה ווילד

טייסט אוף דה ווילד

ניפוץ מיתוסים על אוכל לחתולים

עצמות. עצמות חיות, מבושלות, אפויות או עצמות מטוגנות הן סכנה ברורה, מיידית ומוחשית עבור חתולים והם בשום צורה ואופן לא נחשבים אוכל לחתולים. העצמות עלולות להיתקע בגרון של החתול או לצלק את מערכת העיכול שלו, ואלו יכולים להוביל לניתוחים.

רטבים, ירקות ותבלינים. אנחנו, בני האדם, אוהבים תבלינים ורטבים. הם מעשירים את טעם האוכל שלנו ויוצרים תחושת גיוון קולינרי. אבל לחתולים שלנו הם אסון בריאותי. רוטב ברביקיו, רוטב יוגורט, ויניגרט, מלח ופלפל, שום או בצל – חייבים להיות מחוץ לתפריט של חתולים.

פירות. למרבה הצער גם פירות לא עושים טוב לחתולים, בעיקר ענבים וצימוקים – שבמקרים קיצוניים גורמים לכשל בכליות.

שוקולד. ממש כמו אצל כלבים, כך גם עם חתולים – אסור בתכלית האיסור לתת להם שוקולד מכל צורה וסוג.

שמרים. אלכוהול, עוגות שמרים, פיצות או כל מזון אחר שכולל שמרים עלולים להרעיל את החתול כך שבעצם מדובר ברכיב קטלני עבורם.

לסיכום, דאגו שהחתול שלכם יסתכל בצלחת שלו, ואתם – בצלחת בשלכם. רק כך תוכלו להעניק לחתול שלכם תזונה מאוזנת שמתאימה לו, חיים בריאים יותר, איכותיים יותר, ארוכים וטובים הרבה יותר.