תזונה בריאה לילדים – איך מבססים תזונה נכונה מגיל ינקות?

תזונה נכונה

אנחנו מקפידים לאכול נכון, לעשות פעילות גופנית ולשמור על הגוף שלנו, אבל לפעמים אנחנו שוכחים להקפיד על אותם דברים גם בשביל הילדים שלנו. הרבה מהמאכלים שנמכרים במיוחד לילדים הם בדיוק ההפך מבריאים: החל מהגרבר של גיל הינקות, דרך הבמבה והצ'יפס שנאכלים בגינות ציבוריות ועד לשניצל תירס או שאר מאכלים מעובדים שהם כל כך אוהבים. אנחנו יודעים שפירות וירקות הם חשובים ובריאים עבורם, אבל לא תמיד יש לנו חשק להילחם ולהכריח אותם לאכול את הדברים שמבחינתם הם כמעט כמו עונש.

אז איך בכל זאת גורמים להם לאכול אוכל בריא ואולי אפילו ליהנות מתזונה נכונה?

ראשית, יש להקפיד על אבות המזון ולוודא שהם מקבלים את כל מה שהם צריכים בצורה הטובה ביותר. פחמימות ניתן למצוא גם בפירות ובדגנים מלאים. חלבונים איכותיים כמו קינואה, חומוס, שעועית, סויה. השמנים ה"טובים" לנו – אבוקדו, טחינה, שמן זית, אגוזים ושקדים. פירות וירקות צריכים להיות משולבים לאורך היום ולהכיל לפחות 50% מהתזונה שלנו. את הירקות אפשר להכניס לארוחת הבוקר, הצהריים והערב שלנו, ואת הפירות ניתן לאכול בין הארוחות, במקום שקית הצ'יפס למשל.

בשביל שהם ילמדו לאהוב את המוצרים הבריאים, יש להקנות להם הרגלי אכילה כבר מגיל צעיר. החל מגיל חצי שנה, הגיל בו מתחילים התינוקות שלנו לאכול מוצקים, יש לחשוף אותם למגוון רחב ככל האפשר של פירות וירקות ובהמשך גם לדגנים וקטניות. בשביל שהם לא יראו את הירקות והפירות כ"עונש", יש לתת להם דוגמא אישית ולהציג להם את ההנאה שבאכילתם.

אם גם ההורים והאחים הגדולים נהנים מאכילת פרי עסיסי או ירקות חתוכים לצד ארוחת הצהריים – כנראה שזה באמת טעים! רצוי להוציא מהבית ומהלקסיקון את כל המאכלים עתירי השומן והמאכלים המעובדים. במידה וילדכם יראה אתכם אוכלים מזון מטוגן מדי יום, כמובן שגם הוא ירצה, ואם תסרבו לתת לו, הוא לא יבין למה לכם מותר ולו אסור.

הרגילו את ילדכם לשתיית מים ולא לשתיה מתוקה. גם פה כמובן נדרשת דוגמא אישית ורצוי להוציא מהבית את כל הבקבוקים הצבעוניים. שתיית מים מנקה את הגוף ונותנת לו אנרגיה ונוזלים שהוא מאבד לאורך היום. שתיית מים חשובה בחודשי הקיץ, אבל גם בחודשים הקרים בהם יש לנו נטייה לשתות הרבה פחות. סיימו כל ארוחה בשתיית כוס מים והציעו זאת גם לילדיכם.

לא סתם אומרים שארוחת הבוקר היא הארוחה הבריאה ביותר ביום. ארוחת הבוקר היא הארוחה הראשונה לאחר שעות רבות של צום בהם הגוף נח. כשאנחנו מתעוררים בבוקר, גם אם אנו לא מרגישים עוד את הרעב, הגוף שלנו צריך אנרגיה חדשה על מנת להתחיל את היום. בארוחת הבוקר ניתן לשלב ירקות טריים, לחם וממרחים בריאים, דייסה עם פירות ועוד מגוון מאכלים בריאים.

תנו להם להשתתף. על מנת להקנות להם הרגלים בנושא תזונה נכונה שיישארו עמם כל החיים, יש לתת להם לתרגל את מה שלימדתם אותם. תנו להם לבחור בעצמם את הפירות והירקות בסופר, להחליט מה יאכלו היום לארוחת הערב, לעזור לכם להכין את המאכלים במטבח וכמובן לעשות ארוחות משפחתיות בהן כולם אוכלים בצוותא ונהנים מזמן איכות נעים.