גידול הידרופוני ביתי: גם טבעוני, גם אורגני וגם טעים

ירקות

כאשר אני נכנס לחנויות טבע אני נפעם; אני נפעם מהאיכות הטובה, מהמבחר היחסית דל של ירקות ופירות אבל יותר מכל אני המום מהמחירים. אני רוצה לאכול אוכל בריא, טבעוני ואורגני אך כדי ליהנות מכל זה לאורך זמן אני צריך למכור את אחת הכליות שלי. זה מצב בעייתי וכמעט כמעט והשלמתי איתו. הפנמתי שאם אני רוצה לאכול בריא ואורגני ולשמור על אורח חיים טבעוני אני צריך לעבוד קשה.

אבל אז חל מפנה ששינה את חיי (וגם אפשר לי לשמור על 2 הכליות שלי במקומן הטבעי). התוודעתי אל מושג חדש – גידול הידרופוני. זו שיטת גידול ותיקה אך לא מספיק מוכרת לדעתי שמאפשרת לנו ליהנות מכל העולמות: היא מעניקה לנו הזדמנות לגדל צמחים, ירקות, פירות, עשבי תיבול ומה לא בעצם תוך שמירה על השילוש הקדוש: אורגני, טבעוני וטעים. זה לא טריוויאלי למצוא כזו שיטה, במיוחד בעולם המתועש והממוסחר שבו אנחנו חיים.

גידול הידרופוני – השילוש הקדוש: טב"א

לנוצרים יש את השילוש הקדוש שלהם: הבן, האב ורוח הקודש. לנו הטבעוניים יש את השילוש שלנו: טבעוני, בריא ואורגני. אנחנו אמנם לא דת מאורגנת כמו הנצרות, אבל יש לנו לא פחות מאמינים וחסידים.

גידול הידרו ביתי, אפוא, מאפשר לנו לשמור על השילוש הקדוש שלנו – טב"א. איך אתם בטח שואלים? מיד הכל יתבהר.

טבעוני – חקלאות, כמו חקלאות, עוסקת בגידול של צמחים מסוגים שונים, וכטבעונים, צמחים מהווים חלק גדול מהתפריט היומי שלנו. חקלאות הידרופונית מתרכזת בגידול צמחים, רק שבניגוד לחקלאות המסורתית בשיטה ההידרופונית אנחנו מגדלים את הצמחים שלנו בעצמנו, בתוך הבית או בחלל גידול ייעודי, כאשר אנחנו יכולים לשלוט בכל תנאי הגידול של הצמח: החל מתאורה, מצע גידול דרך מים ואוורור ועד לדישון.

שיטת הגידול ההידרופונית למעשה מאפשרת לנו לגדל ירקות ופירות עונתיים לאורך כל ימות השנה מאחר ואנחנו יכולים ליצור תנאים מתאימים בצורה מלאכותית. לדוגמה, אם עגבנייה גדלה ופורחת בעיקר בקיץ כאשר מגדלים אותה בחוץ בשיטת החקלאות המסורתית, הרי שבשיטה ההידרופונית אפשר לגדל את העגבנייה לאורך כל השנה. כלומר, תודות לשיטה ההידרופונית אני כטבעוני יכול ליהנות מכל הירקות, הפירות ועשבי התיבול האהובים עליי כל הזמן! ללא כל תלות בעונות השנה.

גידול הידרופוני בריא ומוסרי יותר

אורגני – מאחר וחקלאות הידרופונית מתקיימת בתנאים מבוקרים ובתוך חללים סגורים (בית, חממה, ארון, אוהל גידול וכו') ויש לנו שליטה כל כך גדולה בתנאי הגידול אין כמעט צורך בחומרי הדברה. אילו היינו מגדלים את הצמחים בחוץ, בשיטה המסורתית, היינו זקוקים לחומרי הדברה (למזיקים) כי הצמחים שלנו גדלים בחוץ, באוויר הפתוח ושם חיים גם המזיקים שמאיימים על היבולים. אך כל זה יוצא מן המשוואה בגידולים הידרופוניים. וצמחים ללא ריסוסים = ירקות ופירות אורגניים.

בריא – אנחנו חיים בעולם מתועש, מעובד ומהונדס וזה עומד בניגוד גמור למה שאני כבריאותני וטבעוני מאמין בו. אני ממעט לאכול במסעדות ובאירועים כי חשוב לי לדעת מהיכן מגיע המזון, לפני שהוא נכנס לגוף שלי. אני מקפיד להכין את האוכל שלי בעצמי שכן כך אני שולט בחומרי הגלם, בכמויות התיבול ובטעמים. רק כך אני יודע בוודאות שהאוכל שלי טרי. ועכשיו שיש לי גינה הידרופונית משלי אני גם יודע בדיוק באילו תנאים גדלו חומרי הגלם שלי, ואין מבסוט ממני. בצורה כזו אני בטוח באלפי אחוזים שהאוכל שלי בריא, לא מתועש ומעובד, ולא פחות חשוב מכך שהוא טרי.