בחומץ או במלח? מלפפונים חמוצים וכל מה שבא איתם

מלפפונים חמוצים

הם מעטרים כל מסעדה ים תיכונית וכל בר אירופאי, הם מהווים מוצר בסיס בחומוסיות ומצרך חובה בארוחות ערב משפחתיות ועדיין, נראה כי המלפפונים החמוצים לא מקבלים את הכבוד הראוי להם. מה יש בהם שכל כך הרבה אנשים פשוט מטורפים עליהם? ומה הופך מלפפונים חמוצים מכבושים "בסדר גמור" למלפפונים שהטעם שלהם פשוט מפיל מהרגליים?

כדי להכיר טוב יותר את המנה הכל כך נפוצה אך לא מוערכת הזו, יצאנו לבדוק מה הם המקורות שלה, מה הופך אותה לכל כך אהובה בתרבויות שונות והאם היא בכלל טובה לבריאות?

מקורות המלפפונים החמוצים

עדויות לא מבוססות מלמדות כי כבר בשנת 2400 לפני הספירה (!) היה נהוג להחמיץ מלפפונים וירקות אחרים. גם ביוון העתיקה ובמצרים נמצאו עדויות למלפפונים מוחמצים וכן בתקופות מאוחרות יותר, עת פריחת האימפריה הרומאית.

אז איך הכינו את המלפפונים החמוצים בימים ההם? מסתבר שהרומאים, שפיתחו חיבה עמוקה למלפפונים החמוצים, גילו שיטות מגוונות להחמצתם, החל מהשרייה במי מלח ועוד להצפת המלפפונים בחומץ.

מלפפונים חמוצים מההיבט התזונתי

אוקיי, אז הבנו שלמלפפונים החמוצים יש המון היסטוריה והם מאד פופולאריים. אבל האם הם באמת בריאים?

מסתבר שהמלפפונים החמוצים הם בעלי מספר נמוך ביותר של קלוריות: 11 קלוריות ל-100 גרם. תמצאו בהם גם כמה ויטמינים חיוניים: המלפפונים החמוצים כוללים גם 1.2 גר' סיבים תזונתיים, 1208 מ"ג נתרן, 23 מ"ג אשלגן, 14 מ"ג זרחן, 0.4 מ"ג ברזל ו-4 מ"ג מגנזיום. כשאתם מעשירים את המנה שלכם במלפפונים חמוצים, אתם מזינים את גופכם בוויטמין C, ויטמין E, 47 מק"ג ויטמין K, 0.01 ויטמין B2, 1 מק"ג חומצה פולית, 0.038 ויטמין B5 ו-10 מק"ג ויטמין A.

ממה חשוב להיזהר?

אם גם אתם שפוטים של מלפפונים חמוצים ומסתערים עליהם בכל הזדמנות, כדי שתדעו כמה פרטים מהותיים עליהם. ביחס למזונות אחרים, המלפפונים החמוצים אינם מצטיינים בערכים תזונתיים עשירים. כמו כן, אם יש לכם במשפחה רקע של אי ספיקת לב, עליכם להיזהר מצריכה מוגברת של המלפפון החמוץ המכיל כמות גדולה של נתרן. בשל כמויות החומץ והמלח הגבוהות הקיימות בו, חשוב לצרוך אותו במתינות בשל הסכנה של יתר לחץ דם.

טיפים להחמצת מלפפונים שיפילו את כולם מהרגליים

מתי בפעם האחרונה טעמתם מלפפונים חמוצים שגרמו לכם לרצות לטרוף את הכל? אף מתכון למלפפונים חמוצים לא טעים יותר מחמוצים שהוכנו בבית. אבל גם כאן יש טיפים מקצועיים שהופכים את המלפפונים החמוצים להצלחה מסחררת. על מה חשוב להקפיד?

  • איכות המלפפונים: השתמשו במלפפונים הכי קטנים שאתם מוצאים. הקפידו להשתמש במלפפונים טריים וקשים. הדבר החשוב ביותר הוא להקפיד על שלמות הקליפה, שכן מלפפון פצוע יהרוס את טעמם של כל המלפפונים האחרים.
  • איכות המים: בשל העובדה שהמלפפונים מושהים במים שעות ארוכות, פרט חשוב ביותר הוא איכותם של המים. העדיפו מים מינרליים על פני מי ברז המכילים כמויות גדולות של כלור.
  • כמות המלח במים: מליחות המים בהם מושרים המלפפונים היא הגורם הראשי המשפיע על איזון הטעמים. מלפפון מומלח בעדינות יהיה טעים הרבה יותר ממלפפון שנשפכו עליו כמויות גדולות מדי של מלח. הריכוז הנכון עומד על כפית לכוס מים.
  • תיבול איכותי: בדיוק כמו בעניין המליחות, גם כאן חשוב להיות עדינים וזהירים. עדיף לתבל מעט ממה שנדמה לכם, משום שבתהליך ההחמצה טעמם של התבלינים מזדקק והופך בולט יותר.

בעת ההשריה, הקפידו לוודא כי הצנצנת סגורה בצורה הרמטית ומונעת את כניסתם של חיידקים שיכולים לפגוע בטעמם העדין של המלפפונים ולהרוס את כל החוויה… רק בתום ההחמצה פתחו את הצנצנת והתענגו על מעדן תוצרת בית.