מבט מקרוב על ספירולינה

משקה

הנה כמה עובדות מעניינות שאתם חייבים להכיר על ספירולינה:

  • ספירולינה היא למעשה צורה של אצות ירוקות-כחולות המגיעות אלינו ממאגרי מים גדולים, חמים וטריים. רבים מתבלבלים בינה לבין כלורלה, אך ספירולינה ותיקה יותר באלפי שנים מהכלורלה. יתרה מכך, כלורלה יותר קרובה בהרכבה לצמח מאשר לאצה.
  • יש באזז מאוד גדול סביב ספירולינה. כעת יש דיון ער במיוחד הדן בשאלה האם ספירולינה יכולה לעזור לנו לשים סוף לרעב בעולם. כי בניגוד לצמחים רגילים, היא שורדת טוב יותר, עמידה בטמפרטורות קיצוניות וגם אם מזניחים או לא מטפלים בה היא גדלה ומתפתחת.
  • מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי ניתן לטפל עם ספירולינה בהצלחה מגוון רחב של תופעות ומחלות, לרבות: הרעלה, קנדידה ואלרגיות. בנוסף, הוכח כי ספירולינה יכולה להקטין סיכון לשבץ ולסרטן.
  • הכמות הממוצעת המומלצת של ספירולינה ליום היא בין 3-5 גרמים, כאשר מומלץ ליטול אותה פעמיים או שלוש פעמים ביום. אולם אם אתם רק בתחילת הדרך, כדאי להתחיל עם כמויות קטנות כדי לראות איך היא משפיעה עלייכם באופן ספציפי.

עד כאן עובדות יבשות עכשיו נוסיף קצת צבע לטבע.

דמיינו שיש צמח/אצה שיכולים לספק לגוף את מרבית החלבונים הדרושים לנו כדי לחיות, שמסוגלים למנוע נזלת וקירור, אפילו אלרגיה, מחזקים את המערכת החיסונית, מסייעים בניהול לחץ דם גבוה וכולסטרול ואף יכולים להקטין את הסיכון לסרטן. וכל זה בתוסף תזונה אחד – הספירולינה, כמובן.

האם ספירולינה יכולה להציל את העולם מרעב?

ספירולינה נקראת כך כי יש לה מאפיינים  פיזיקליים של ספירלה. היא אורגניזם חד תאי פשוט ומקור שמה – מן שפה הלטינית. שמה המדעי של הספירולינה הוא Arthrospira platensis והיא שייכת למשפחת הכחוליות (Cyanobacteria).

השימוש בספירולינה כמקור למזון תועד כבר במאה ה-9 לספירה וחוקרים מאמינים שנעשה בה שימוש על ידי האצטקים, במאה ה-16 במקסיקו.

רק בשנות ה-70 של המאה ועשרים החלו בייצור מסחרי שלה, כאשר חברה צרפתית החלה לייצר אותה בכמויות מסחריות. בתוך כמה שנים בודדות, יפן ואמריקה החלו לייצר בעצמן ספירולינה.

נכון להיום האצה הכול כך עשירה בחומרים מזינים מסייעת לאנשים בכל רחבי העולם להתגבר ולהחלים ממחלות ונחשבת על ידי רבים לאמצעי שיכול להציל את העולם מרעב.

הסיבה לכך שמתייחסים אליה כאמצעי שיכול לשים קץ לרעב בעולם טמון בעובדה שאין צורך לטפח ולטפל בה והיא שורדת במצבים שונים לרבות טמפרטורות קיצוניות, כפי שציינו. היא עשירה בחלבונים ונחשבת לסופר-פוד. בשל כך יש לה פוטנציאל אדיר לשים סוף לבעיות של מחסור במזון באזורים מוכי רעב.

לסיכום, כפי שניתן לראות ספירולינה בהחלט נכנסת לקטגוריה של "סופר-פוד" והיא כבר על המדפים בחנויות הטבע בישראל. בעתיד הקרוב היא אולי תסייע לצמצם את הרעב בעולם אך בינתיים, כתוסף, הספירולינה היא מקור נהדר לוויטמינים, מינרלים,  לחלבונים וחומצות אמינו.

לבריאות!

עוד מאמרים מעולים באתר Supplements