אגרוף תאילנדי כפעילות גופנית ותרומתו לגוף

ספורט

למי שנמאס לו קצת מהריצה, השחייה וחדרי הכושר ומחפש לעסוק בפעילות גופנית קצת שונה, יכול להיות שאגרוף תאילנדי זה בשבילו. מצד שני, רוב המתאגרפים המקצועיים באמנות לחימה זו מתחילים להתאמן בערך מגיל 6. מדובר באמנות לחימה עתיקה, "מואי תאי" שמוצאה כמובן מתאילנד. המואי תאי פופולארי בתאילנד במיוחד החל משנת 1767, אחרי שהמלך התאי הרג את הנסיך הבורמזי בעזרת אמנות לחימה זו והפך אותה למקובלת ברחבי הממלכה כולה.

לאגרוף התאילנדי הקלאסי יש חוקים משלו. יש לו סוגים רבים של לחימה וסגנונות ובחלקם נלחמים גם בחרבות. כיום החוקים קצת השתנו, אך עדיין זהו נחשב לאגרוף יחסית "מתירני". מותר לעשות כמעט הכל, פרט לנגיחה, הכאה בגב ובאזור החלציים. המנצח מנצח לאחר נוקאאוט של היריב שלו או לפי החלטת השופט שקורה בדרך כלל לאחר סיום הזמן החוקי. היריבים משתמשים במגני אשכים ושיניים בשביל להגן על עצמם ולרוב יוצאים עם פציעות קלות או חמורות.

האגרוף התאילנדי הוא ספורט אפקטיבי. המחויבות של היריבים לכל תנועה מייצרת עוצמה ואגרסיביות המגיעה לידי ביטוי בהפעלת השרירים בגוף. הניקוד הגבוה שמקבלים על בעיות הופכות אותן למאוד אטרקטיביות (לגעת ביריב עם הרגל נחשבת להשפלת היריב) והרצון להגיע לנוקאאוט מביא לפעולות אגרסיביות וחזקות מאוד. המתאגרפים משלבים טכניקות רבות ושונות שמפעילות שרירים שונים בגוף, דבר שלא נמצא בכמעט שום ספורט אחר. הפעם הראשונה שתיפגש עם מתאגרף תאילנדי תרגיש לך כנראה כאילו אתה נפגש עם גוש בטון.

אגרוף תאילנדי נחשב לאחד מהפעילויות הקטלניות אפילו בהשוואה ללחימות אגרסיביות אחרות. מדובר במתעלמים שמתכוננים לקרבות שלהם מאז שהיו ילדים ושבכל קרב הדבר החשוב ביותר הוא להביא את היריב שלך לנוקאאוט, וזה כמעט לא משנה באיזו דרך. כיום יש מכונים המלמדים אגרוף תאילנדי כמעט בכל עיר בארץ, אך כמובן שזה קצת שונה מהאגרוף התאילנדי המקצועי. הוא עדיין דורש כושר טוב, כוח וזריזות ולא כל אחד יוכל להצטיין בו, אך במידה ולא תרצו להגיע לזירות הגדולות בעולם, כנראה שתצליחו להסתדר איתו.

אימוני אגרוף תאילנדי הפכו לפופולאריים ברחבי העולם כולו מכיוון שיש לו כמה יתרונות בריאותיים גדולים: הוא עוזר לפתח זריזות ידיים, כוח וסיבולת לב ריאה, יציבות ושרירי ליבה. האימונים תורמים לגוף אתלטי ומחוטב, שיווי משקל ועוד שלל יתרונות נפשיים: בניית חוסן מנטלי, הפגת היפראקטיביות, הורדת סטרס ושחרור אגרסיות. חשוב להתאמן עם מאמן אישי צמוד כדי לא לגרום לנזקים יש גם חסרונות בענף האגרוף, הזעזוע והחבטות לא עושות טוב לאיברים ולתנועתיות.

הסכנות במואי תאי המקצועי הן רבות ועלולות לגרום לפציעות חמורות במתאמנים. במכונים הישראלים ולמי שמתאמן באופן לא מקצועי מובטחת בדרך כלל שמירה על הגוף והימנעות מפעולות אגרסיביות בין היריבים. דבר חשוב אשר אותו מלמדים באגרוף תאילנדי הוא טכניקות הגנה והתחמקות שמספקות הגנה מלחימת היריב וטובות כמובן גם לאמצעים אחרים מחוץ לזירה. המואי תאי נחשב לספורט שמעצב גוף ונפש חזקים והיום אפשר גם למצוא אימונים ברמות עצימות שונות.